Ájurvéda
Toto období je dobou dozrávání, úrody a rovnováhy. Začínáme pomalu sklízet nejen plody, které jsme vypěstovali na záhonu, ale i toho, co jsme doposud za celý rok dělali. Elementem této doby je Země. Prvek Země je založen na principu uzemnění propojení se zemí. Babí léto jsou poslední okamžiky, kdy se ještě můžeme projít jen v tričku a ohřát kůži na slunci, ale rána a večery už nám připomínají, že se blíží zima.
Toulky přírodou či jógová praxe venku nás před zimou nabijí energií, kterou budeme v zimě potřebovat. Tato doba je také ideální na doplnění vitamínů a podporu naší imunity, která se bude hodit v období chřipek. Tím nemyslím, abyste zamířili do lékáren a tam zkoupili všechny možné vitamínové komplexy, spíše doplňte svůj jídelníček o sezónní ovoce a zeleninu.
Vhodnou stravou v této době je:
- Sladká rýže, slzovka, kukuřice, quinoa, amarant, jáhly
- Cizrna, hrách a fazole azuri
- Dýně, mrkve, jablka a hrušky, brambory, švestky
- Med, rozinky, mandle, tofu, ořechy, sezam, máslo, smetana
Hltání a spěchání při jídle narušuje činnost orgánů, naopak pokud jíme s chutí a pomalu prospívá to našemu tělu.
Asány podporující žaludek a slezinu
- Trikonasána – trojúhelník
- Apanasána – vyhaněč větrů
- Parivrtta paršvokonasána – zkrut v bojovníkovi
- Paršvottanasána – pyramida
- Uthitta paršvokonasána – poloviční trojúhelník
TČM - tradiční čínská medicína
Elementem této doby, jak už bylo zmíněno výše, je Země. Podle TČM země rozděluje v těle tekutiny, zajišťuje elasticitu tkání a svalů, zvlhčuje a přináší pocit nasycení. Párovými orgány této doby jsou žaludek, slezina a slinivka. Hlavní činností těchto orgánů je trávení a vstřebávání složek potravy. Prakticky je to získání energie z potravy. Od toho v jakém stavu máte svou slezinu a žaludek se odvíjí i vaše emoční stránka života.
Pokud je element Země v rovnováze člověk má vrozenou empatii, je na lidi milý a lidé jej mají rádi. Snadno vytváří sociální kontakty a je dobrým zprostředkovatelem při sblížení dalších lidí. Naopak pokud v těle panuje nerovnováha tohoto elementu péče o druhé se naopak mění v přílišné vměšování do cizích záležitostí. Milá povaha se změní na závislost a pomoc druhým vnímá jako určitý druh sebeobětování.
Fyzickými příznaky nerovnováhy elementu Země jsou:
- Poruchy příjmu potravy
- Přejídání se, touha po sladkém
- Nevolnost
- Cukrovka
- Žaludeční problémy
V tomto období TČM doporučuje stejně jako na jaře detox organismu, pokud máte zkušenost s půsty, tak i krátké několikadenní půsty. Také se pokuste myslet více sami na sebe a zároveň respektovat životy druhých. Zkuste se zbavit potřeby je ovládat a dovolte jim i sobě být svobodnými a zodpovědnými bytostmi.
Užívejme slunečních paprsků, dopřejme tělu dostatek ovoce a zeleniny a pomalu přenesme pozornost z okolního světa dovnitř sami sebe a těšme se na barvy a vůni podzimu.