Podzimní čas v Ájurvédě a TČM

Podzim v Ájurvédě a TČM začíná 23.9. a končí 20.12. Elementem této doby je kov a párové orgány jsou plíce a tlusté střevo. Element kovu je v chuti vyjádřen ostrou chutí, která podporuje energii v organismu. V tento čas probíhá sklizeň, nejen na fyzické úrovni, dny se pomalu zkracují a my se  připravujeme na dlouhou zimu. Doba těchto změn, teplo a světlo, jsou vždy zkouškou vitality a odolnosti našeho organismu.  Právě tlusté střevo a plíce nám pomáhají se vyrovnat se změnami, které toto období ale i život přináší.

Na podzim provětrejme své skříně a šuplíky a zbavme se všeho, co nepotřebujeme, vyčistíme u toho i svou hlavu. Můžeme se u toho zastavit a zamyslet nad vlastními postoji, myšlenkami, vzorci, podle kterých fungujeme. Zhodnoťme, co opravdu potřebujeme a co už nám neslouží.

Prospěšné jsou také procházky v přírodě, obdivování krás podzimu a užívání si posledních paprsků slunce.

Potrava by se v této době měla delší dobu vařit a měla by být bohatší na energii, neboť si tělo potřebuje udělat zásobu na zimu.

Vhodnými potravinami jsou:

  • Houby, mrkev, kedlubny, cibule, křen, česnek, dýně, špenát, ředkve
  • Dlouhozrnná rýže, pšenice, ječmen, kroupy
  • Banány, zázvor, kyselá jablka, listová zelenina
  • Sýry, zaječí maso, tofu
  • Mátový a zázvorový čaj, chilli, ořechy

ajurveda tčm podzim zdraví

 

Vhodnou praxí jsou meditace a praxe taková, která nám přináší do pochmurných dnů podzimu vnitřní radost a žár.

Elementem podzimu je kov, jak už bylo zmíněno, a i když kov podléhá změnám, a lze ho snadno formovat, zůstává pevný a neničí se. Orgány podzimního času jsou plíce a tlusté střevo. Plíce jsou párovým orgánem a jejich hlavní činností je zásobovat buňky kyslíkem, který je do buněk dopravován krví. Spotřebovaný vzduch je pak z plic vypuzen vydechováním.

 

Životní síla

Na úrovni energií vdechujeme čisté čchi ze vzduchu a vydechujeme nepotřebné čchi z těla. V plicích také vzniká tělesná čchi, která vznikne smícháním čisté čchi ze vzduchu a esencí, která vzniká trávením potravy ve slezině a čchi sleziny esenci dopraví nahoru do plic. Dech a řízení čchi je na sobě závislé, pokud nefunguje jedno, bude oslabené druhé. Plíce se také podílejí na procesu vypouštění emocí, který je stejně důležitý jako vypouštění škodlivin z těla ven. Nejčastějšími projevy nezpracovaných emocí týkajících se plic jsou: neustálý smutek, pesimismus, nuda, apatie, absence inspirace. Fyzickými projevy, které poukazují na problém plic, jsou: bledá pokožka, ztížené dýchání, kašel, alergie, dušnost, problémy s nosní dutinou a krkem, zánět krku a průdušek.

 

Tělo jako katalyzátor

Tlusté střevo řídí přepravu kalů. Stolicí odchází z těla to, co tělo už nepotřebuje,  a nebo už neumí zpracovat. Z popisovaného vyplývá, že disharmonií orgánů jsou různé problémy s vyměšováním. Emociálně je vhodné se podívat v tomto období na to, na čem ulpíváme a co nechceme nechat odejít. Naopak se zkusme zaměřit na to, co nám dělá radost a co nám v životě pomáhá.

Špatná funkčnost plic a tlustého střeva se odráží také na kůži. Je to díky tomu, že pokud plíce a tlusté střevo nepracují tak jak mají, nevypuzují z těla škodliviny a látky, které už tělo nepotřebuje. Začne si tělo hledat další vývodní kanál a tou je kůže. Pokud někdo trpí na ekzémy, je vhodné nejdříve pročistit tlusté střevo a plíce a pak hledat další příčiny.

Užijme si v podzimním období sklizeň plodů našich zahrádek, ať už těch fyzických tak i mentálních v našich projektech a plánech tohoto roku. Dopřejme si dostatek procházek v přírodě a pomalu se připravme na období zimy a vnitřního usebrání se.

Více o tom, jak využít přirozené změny k tomu, abychom se cítili lépe se dozvíte v článku Život podle přirozených biorytmů na webu SpiritualPlanet.
 
 
 
 

 

 

 

Autor: Kateřina Tripalová

 

 

Zpět do obchodu